Kémia érettségi leggyakoribb kérdések

Kémia érettségi leggyakoribb kérdések

 

A közép és az emelt szintű kémia érettségi leggyakrabban előforduló témakörei

A kémia érettségi vizsgát megelőzően a vizsgázók minden évben – legyen az 2005, 2020, vagy 2021, május vagy szeptember – egy dolog miatt izgulnak: mik lesznek az idei kérdések, témakörök? Az összes leckét jól megtanultam? Amik nekem jól mennek, azok gyakori érettségi kérdések? Milyen adatokat érdemes megtanulnom? A tanultakkal kapcsolatban mire érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni? Megfelelően felkészített az oktatási rendszer ? Fontos mindaz, amit megtanultam? Ha nem, mit tudok tenni annak érdekében, hogy sikeres kémia érettségi vizsgát tehessek?

Bár a kémia egy egzakt tudomány, annak jóslása, hogy pontosan milyen témakörök lesznek az érettségin, különösképpen az emelt szintű érettségi esetében már mágia, hiszen minden kémia érettségi feladatsor egyedi. A nagy számok törvénye alapján azért közelíthetjük, hogy milyen témákkal kapcsolatban érdemes kiemelt figyelmet fordítani a felkészülésre. Ezeket találod lentebb, néhány saját videó linkjével, hogy különböző konkrét feladatokat is láthass. A lvlUP kurzuson a tanulás során rengeteg ilyen típusú, kifejezetten a kémia érettségire felkészítő és a korábbi kémia érettségi alkalmakkor előforduló feladattal találkozhatsz.

A kémia érettségin minden évben más és más feladatokkal találkozhatsz

A séma

Minden közép és emelt szintű kémia érettségi három részből áll: az első az elmélet, a második a számolás, a harmadik a szóbeli rész. Mindegyik rész nagyjából ugyanannyi pontot (kb. 50 pont) ér.

Az első rész további kisebb egységekre bomlik: egyszerű választás, táblázatos feladat, négyféle asszociáció, esettanulmány, kísérletelemezés.

A második, számolási résznél bizonyos adatokat adnak meg a feladat készítői, amelyekből a kémia és a matematika terén szerzett ismereteidből kell megoldanod a feladatot. Fontos, hogy minden feladatot a lehető legtökéletesebben oldj meg, mert a kisebb hibák is nagy bajt okozhatnak.

A szóbeli rész egy kifejtős tételből, egy kísérlet elvégzéséből, és egy gondolkodtató feladatból áll. Az érettségi ezen része tehát három különböző részt tartalmaz. Fontos: emelt kémia érettségi esetében ezt a vizsgát idegen tanárok előtt, gyakran idegen oktatási intézményben kell letenned.

A kémia érettségin minden évben más és más feladatokkal találkozhatsz

Van azonban jó hírünk is: az elmélet és a számolás gyakori témaköreit, feladatait alább összegyűjtöttük neked – sőt, egyedi, saját videós tartalmainkkal is segítségedre leszünk, ahol egy-egy kisebb-nagyobb témakör kerül kifejtésre. Ezek a témakörök tehát szinte biztos, hogy előkerülnek majd az érettségin.

Elmélet (https://youtu.be/OZhnO4OyG_E):

·      Elektonszerkezettel kapcsolatos kérdések

Héj, alhéj, telített, telítetlen, párosítatlan elektronok száma és efféle szépségek.

·      Atomok/ionok mérete

Izoelektronos részecskék méretének, illetve atomok és a belőlük képződő ionok méretének összehasonlítása.

·      Molekulák

Polaritás, téralkat, kötésszögek.

·      Anyagi halmazok

Kémiai kötések, homogén és heterogén rendszerek, rácstípusok, halmazállapot-változások.

·      Sav-bázis

Ki erős, ki gyenge? Magamutogatás: kinek nagyobb a pH-ja? Sók hidrolízisét imádják, mert tök nehéz.

·      Redoxi reakciók és elektrokémia

Itt is csak a versengés. Ki oxidál kit? Meg ha belevezetjük a vizes oldatba az elektromos áramot, akkor melyik elektródon mi történik? Melyik fém milyen savból milyen gázt fejleszt?

·      Termokémia és egyensúlyi reakciók

Merre tolódik az egyensúly, hogyan változik a reakció sebessége ha bizgeráljuk a rendszert? Milyen folyamatok endotermek, vagy exotermek?

·      Szervetlen

Táblázatos feladatok, pl. két fém, vagy két vegyület összehasonlítása.

·      Szerves kémia

Izoméria (https://youtu.be/xKGzFKibico), forráspontok (https://youtu.be/ks6lnRKJRsk), szerkezeti kérdések, reakciók és azok termékei (szubsztitúció, addíció – Markovnyikov- és Zajcev-szabály, égetés, oxidáció, redukció).

 

Számolás:

·      Elektrokémia (https://youtu.be/VEaqcDR_Cfw):

Milyen reakció történik az elektrolízis során? Mennyi gáz fejlődik, mennyi szilárd anyag keletkezik? Hogyan változik az oldat összetétele?

Elektrolízises feladatok gyakran előfordulnak, így ezeket érdemes átnézni az érettségire

·      Sav-bázis (https://youtu.be/W2Xby9ud7Yg és https://youtu.be/E3p8Mx9PFnA)

Milyen a keletkező oldat pH-ja? Mennyi a savállandó értéke? Milyen az oldat koncentrációja? Milyen összetételű oldat marad vissza egy sav és bázis reakciójakor?

A sav-bázis reakció szintén visszatérő érettségi feladat

·      Termokémia

Képződéshők ismeretében reakcióhő számítása, vagy fordítva.

·      Szerves kémia (https://youtu.be/vT2jD6EbeWo)

Ismeretlen szerves vegyület képletének megállapítása valamilyen reakciók (többnyire égetés) segítségével. Összegképlet és egyéb adatok segítségével a szerves vegyületet azonosítani kell.

·      Egyensúlyi reakciók (https://youtu.be/YjyK_gXHxGU)

Hogyan változnak a kiindulási koncentrációk? A kiindulási anyagok hány százaléka alakul át? Mik az egyensúlyi koncentrációk, mennyi az egyensúlyi állandó?

Klasszikus érettségi feladat az egyensúlyi reakciók is

·      Kristályvizes feladatok (https://youtu.be/lR_VHz5aVqg és https://youtu.be/m55ypzmv7h0)

A hőmérséklet változtatásának hatására mennyi kristályvizes só válik ki az oldatból? Mi a kristályvizes só pontos összetétele?

·      Oldatok és keverékek (https://youtu.be/SX7g1R7Nv24)

Oldatok, porkeverékek, folyadék- és gázelegyek pontos összetételének meghatározása kémiai reakciók segítségével, sokszor titrálással.

Ha tehát az elmúlt éveket nézzük, ezek voltak a leggyakoribb kérdések. Azonban, mint tudjuk, minden kémia érettségi egyedi feladatsorokat tartalmaz, a feladatok pedig egyedi adatokat. Semmiképpen sem javasolt tehát csak a korábbi alkalmakra építeni, amikor érettségire készülsz, legyen az közép vagy emelt szintű.

Mi mindig azt javasoljuk, hogy próbáld meg az egész anyagot megtanulni és megérteni. A sikeres érettségire való felkészüléssel kapcsolatban korábban már olvashattál nálunk az alábbi bejegyzésben: Kémia érettségi felkészülés – Hogyan készülj az emelt szintű kémia érettségire?, azonban itt is összefoglaljuk neked a lényeget.

A sikeres emelt szintű kémia érettségire való felkészülés legfontosabb eleme te magad vagy. A tanulás, gyakorlás, számolások és a korábbi érettségi feladatok megoldása az alap, emellett szükséged lesz még egy nem sikerült füzetre, jó matek tudásra, éleslátásra, szorgalomra, kitartásra és ha biztosra akarsz menni, külső segítségre és felkészítésre – az ezzel kapcsolatos részleteket főoldalunkon találod.

Csatlakozz hozzánk és készülj velünk a kémia érettségire!

Oszd meg!

Kapcsolódó cikkek