Tartalomjegyzék
- Kémia érettségi feladatsorok
- Gázok, gázelegyek
- Összetétel / Oldhatóság
- Titrálás / Sztöchiometria
- Keverékek
- Erős savak / bázisok
- Gyenge savak / bázisok
- Galvánelem / redoxi számolások
- Elektrolízis
- Termokémia
- Egyensúlyi rendszerek
- Kristályvizes
- Szerves
- Oxigéntartalmú szerves
- Szerves égetések
Kémia érettségi feladatsorok
Alább tematikusan rendezve találjátok az összes emelt kémia érettségi számolási feladatát.
Az összes eddigi közép és emelt kémia érettségi feladatsort megtaláljátok ezen az oldalon. A linkekre kattintva közvetlenül a megjelölt feladathoz juthattok. Bizonyos (összetett) feladatok több feladattípusnál is szerepelnek.
Gázok, gázelegyek
Ilyen típusú kérdések lehetnek:
Mekkora térfogatú egy adott nyomású és hőmérsékletű ideális gáz? Mi a gázelegy összetétele egy reakció előtt és/vagy után? Az alábbi fogalmak ismerete/számítása elengedhetetlen: relatív sűrűség, sűrűség, átlagos moláris tömeg.
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube video: Gázok, gázelegyek
Összetétel / Oldhatóság
Ilyen típusú kérdések lehetnek:
Milyen összetételű egy adott oldat (koncentráció, sűrűség, tömegszázalék, tömegkoncentráció)? Koncentrációk átváltása. Mennyi egy adott anyag oldhatósága egy adott oldószerben (telített oldat tömegszázalékos összetétele, x g / 100 g oldószer). Az oldhatóság hőmérsékletfüggése.
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube video: Oldhatóság
Titrálás / Sztöchiometria
Sav-bázis vagy redoxi titrálások során meg kell határozni egy ismeretlen koncentrációjú oldat koncentrációját. Sokszor fordulnak elő visszaméréses titrálások, ahol feleslegben használjuk a reagenst, majd “visszatitráljuk” a felesleget.
A titrálásos feladatok esetében sokszor egy adott anyag összetételét kell meghatároznotok, legyen az például egy porkeverék vagy akár egy kristályvizes só.
Sokszor bonyolultabb egyenletek rendezése is része a feladatoknak.
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube video: Titrálás
Keverékek
Ismeretlen összetételű keverékek összetételét (többnyire tömegszázalékát) kell kiszámolnotok. A keveréket általában valamilyen kémiai reakcióba viszik, ahol vagy az egyik, vagy mindkét komponens reagál.
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube video: Keverékek
Erős savak / bázisok
Erős savak és bázisok oldatának pH-ját, koncentrációját kell kiszámolni. Mi történik, ha bizonyos pH-jú sav- és lúgoldatokat öntünk össze? Mennyi gázhalmazállapotú savat/bázist kell elnyeletni vízben, hogy egy oldatot közömbösítsünk? Hogyan azonosíthatjuk, hogy gyenge/erős, egy- vagy többértékű savról van szó.
lvlUP kurzus: Savak és bázisok rendszerei
Youtube video: pH számítás I. – Erős savak és bázisok
Gyenge savak / bázisok
A gyenge savak/bázisok egyensúlyi rendszerek, így kicsit bonyolultabbak a kapcsolódó számítási feladatok. Mennyi a savi disszociációs állandó? Hányszorosára kell hígítani egy gyenge bázis oldatát, hogy egy kívánt pH-jú oldathoz jussunk? Hígítás során hogyan változik a pH (másodfokú egyenlet!)?
lvlUP kurzus: Savak és bázisok rendszerei
Youtube video: pH. számítás II. – Gyenge savak és bázisok
Galvánelem / redoxi számolások
Milyen reakció játszódik le? Hogyan változik a szilárd fázis tömege és az oldatok koncentrációja a reakció során? Galvánelemek esetében melyik elektród az anód és melyik a katód (standardpotenciálok!)? Mi az egyes elektródokon lejátszódó reakciók egyenlete és mi a bruttó egyenlet?
lvlUP kurzus: Redoxireakciók, elektrokémia
Elektrolízis
Mik az elektródokon lejátszódó reakciók egyenletei? Miből és mennyi keletkezik a reakció során? Hogyan változik eközben az oldat összetétele esetleg, pH-ja? Milyen az adott vegyület oldhatósága? Mennyi ideig tart az elektrolízis adott áramerősség mellett? Vagy fordítva: milyen áramerősség kell, hogy a reakció adott idő alatt lejátszódjon?
lvlUP kurzus: Redoxireakciók, elektrokémia
Youtube video: Elektrolízis
Termokémia
Termokémiával kapcsolatos számítások a kémia érettségin a feladatok egy-egy alpontjában szoktak főleg előfordulni. Itt általában vegyületek képződéshőinek ismeretében kell reakcióhőket kiszámolni, vagy fordítva. Legtöbbször szerves vegyületek égetésénél (erre van itt a blogposztban egy külön fejezet) kerül elő, de sokszor fordul elő szervetlen sók oldáshőjével vagy egyensúlyi reakciók reakcióhőjével kapcsolatos számolás is.
lvlUP kurzus: Termokémia, reakciókinetika
Youtube video: Termokémia
Egyensúlyi rendszerek
Milyen egy adott rendszer összetétele az egyensúly beállta után? Mekkora az egyensúlyi állandó? Hány százalékos az átalakulás a kiindulási anyagokra nézve? Hogyan változik az összetétel, ha a kémiai egyensúlyt megzavarjuk, pl. változtatjuk a hőmérsékletet, nyomást, térfogatot?
lvlUP kurzus: Kémiai egyensúly
Youtube video: Kémiai egyensúly
Kristályvizes
Milyen a sók vízben való feloldásával után a kialakuló oldat összetétele? Sokszor a kristályvíztartalmú só pontos képlete a kérdés. Néhány feladatban nem csak azt nem tudjuk, hogy hány mól kristályvizet tartalmaz a só, de azt sem, hogy milyen fémionok alkotják, ilyenkor az ismeretlen fém meghatározása is a feladatunk.
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube video: Kristályvizes feladatok I., Kristályvizes feladatok II.
Szerves
Hogyan határozzuk meg az ismeretlen szénhidrogén képletét? Egyes számítási feladatok esetében a moláris tömeg és még valamilyen fizikai-kémiai tulajdonság alapján, máskor az alkotóelemek tömegszázalékának ismeretében és annak tudatában, hogy milyen tipikus kémiai reakciókban vesz részt az adott vegyület.
A szerves vegyületek témakörében mindig elméleti feladattal is számolnotok kell, illetve a számítások megoldásához is szilárd elméleti tudásra van szükségetek. Sokszor kémiai információk alapján tudjátok csak beazonosítani az ismeretlen szerves vegyületet: Elszínteleníti a brómos vizet? Oxidálható? Redukálható? Királis? Jó az oldhatósága vízben? Reagál nátriummal, vagy nátrium-hidroxiddal?
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube video: Szerves vegyületek képlete
Oxigéntartalmú szerves
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Szerves égetések
A szerves égetéses feladatokban legtöbbször egy ismeretlen szerves vegyület képletetét kell meghatározni. Ehhez sokszor fontos információkat adnak meg, amiből a vegyületcsaládot ki tudjátok következtetni. Vagy megadják a konkrét vegyületcsaládot. A vegyületcsalád ismeretében meg kell alkotni az általános összegképletet és fel kell írni az égés általános egyenletét. A feladatoknak sokszor része termokémiai számítás is. Bizonyos feladatokban keverékek összetételét kell maghatározni. Máskor levegőben történik az égetés és a reakció után keletkező gázelegy összetételének ismeretében kell meghatározni az ismeretlen vegyületet és/vagy az alkalmazott oxigén/levegőfelesleg mértékét.
lvlUP kurzus: Emelt kémia számolások
Youtube videó: Szerves égetések